Letošnje tekmovanje za Cankarjevo priznanje z naslovom Rime srca, ritmi sveta je potekalo po spremenjenem pravilniku, in sicer so se že v novembru preizkusili osmošolci in devetošolci, ki so januarja nadaljevali na območnem in marca na državnem tekmovanju. Učenci od 4. do 7. razreda pa so imeli možnost tekmovanja zgolj na šolski ravni, ki je potekalo v aprilu. Prav tako je bila za učence novost izbira literarne zvrsti, saj se s poezijo že kar nekaj časa na tekmovanju nismo ukvarjali.

Učenci 8. in 9. razreda so prebirali pesniško zbirko Romeo in Julija iz sosednje ulice. Šolskega tekmovanja se je udeležilo 20 osmošolcev in pet devetošolcev, na regijsko tekmovanje pa so se uvrstili osmošolke Lara Jenko, Terezija Praznik, Kristina Cankar, Tara Krvina in Nela Pečelin ter devetošolca Zoja Zupančič in Nejc Novak. Razlagalni spis na temo možnosti umetnika pri spremembi sveta v povezavi z ljubezensko poezijo je najbolje uspel Tereziji Praznik, ki se je uvrstila tudi na državno tekmovanje. So pa letošnji tekmovalci OŠ Žiri pokazali, da poustvarjanje ljubezenske poezije in izpovedovanje čustev ni njihovo močno področje, zato niso posegli po višjih mestih oz. srebrnih/zlatih priznanjih, vsekakor pa jim čestitamo za njihovo voljo, da se s tovrstno tematiko soočijo in o njej razmišljajo.

Na temo pesniških zbirk pa so prav tako ustvarjali učenci 4.-7. razreda, in sicer Babica za lahko noč (4. in 5. razred) ter Ne (6. in 7. razred); razlika pa je bila v tem, da so se te pesmi navezovale na vsakdanjik vsakega izmed otrok in so se vanje lažje vživeli. Cankarjevega tekmovanja se je udeležilo 9 četrtošolcev, 11 petošolcev, 18 šestošolcev ter 10 sedmošolcev. Najboljši v posameznih kategorijah so bili iz 4. razreda Lucija Janša in Mija Jereb, iz. 5. razreda Neža Mole, Lovro Mlinar in Drejc Pečelin, iz 6. razreda Bor Kopač, Jakob Korošec, Žiga Jereb, iz 7. razreda pa Nika Grošelj, Ula Mur in Nina Razingar.

Pohvale prav vsem tekmovalcem, prejemnikom priznanj in njihovim mentorjem.