Kdo je zlati bralec?

Nekaj novic iz šolske knjižnice:
  • Naši sedmošolci so meseca junija sodelovali v posebnem projektu Društva Bralna značka Slovenije. Ste vedeli, da bralna značka letos praznuje 60. rojstni dan? Ob tej priložnosti je zunaj prvi posnetek. Kaj pa vi mislite, kdo je zlati bralec?
  • Medgeneracijsko branje je projekt, v katerem že nekaj let skupaj beremo učenci Osnovne šole Žiri in starejše bralke, ki obiskujejo Krajevno knjižnico Žiri. Glede na letošnje razmere bralnih čajank v živo ne bomo imeli. Zato sva se s knjižničarko Majdo odločili, da do novega leta poskušamo izpeljati bralno čajanko po pošti! Na kratko: vsak udeleženec v dar dobi knjigo. Poleg knjige pa tudi naslov starejše bralke, kateri bo poslal ročno napisano pismo. Nekaj knjig imamo še na voljo. Torej, učenci od 6. do 9. razreda, kdor rad bere, naj se prijavi na nastja.sink@osziri.si. Število mest oz. knjig je omejeno, več informacij dobite po mailu.
  • Sedmošolci bi se ta četrtek morali udeležiti nagradnega izleta v organizaciji Društva Bralna značka Slovenije. Kulturni dan žal odpade, učence pa v knjižnici čakajo knjižna darila.
  • In nenazadnje, nekaj spodbudnih misli iz knjige Mihe Kovača Berem, da se poberem. Ne bo škodilo, če v teh “digitalnih časih” vzamemo v roke tudi kakšno papirnato branje …
Pred odhodom domov

V deževnem dopoldnevu smo se razpisali o doživljajih  preteklega dne. Popolne smo se podali na Žigatov vrh, prisluhnili zanimivemu predavanju planinca in lovca.

Danes smo si ogledali slap Skalca  in se mimo Mariborske koče vrnili na Areh. Popoldne smo se preizkusili na orientacijskem teku, reševali naloge, ki so preverjale pridobljeno znanje in se sprostili ob igranju diskgolfa. Za zaključek smo pridobljeno znanje predstavili na zaključnem večeru.

V petek se po ogledu Maribora  vračamo v Žiri okrog 16.00.

Celodnevni pohod po Pohorju

V sončnem vremenu smo se odpravili proti Bellviu. Med potjo smo ponovili razlike med smreko in jelko ter spoznali bogastvo pohorskega gozda. Z vzpenjačo smo se predali adrenalinskemu spustu, si ogledali progo Zlate lisice, v naravi okrepčali s kosilom ter se vrnili do Ruške koče. Zvečer smo znanje preizkusili  v Malih sivih celicah in se zadovoljno utrujeni prepustili nočnemu počitku.

Šolski vrt – JESEN RUMENA, DOBRA ŽENA

Na šolskem vrtu so letos stare jablane obilno obrodile. Zato so učenci vrtnarskega krožka veliko jabolk spremenili v suhe krhlje. Bili so zelo okusni. Iz preostalega sadja smo stisnili 70 litrov sladkega jabolčnega soka, ki ga bodo učenci zaužili ob Zdravem slovenskem zajtrku. Visoke grede že dobivajo jesensko podobo. Vzgojili smo nekatera semena solat, fižola, kumar … , ki nam bodo prav prišla naslednjo pomlad.

Pozdrav osmošolcev s Pohorja

Osmošolci sporočajo, da so prvi dan naravoslovnega tabora preživeli v prijetnem vzdušju ob spoznavanju značilnosti in lepot Pohorja. Na popoldanskem pohodu jih je spremljalo sonce. Nočni pohod je potekal po gozdni poti, kjer so ob nežni spremljavi vetra, začutili tišino in moč noči.

ODPRTJE VEČNAMENSKE ŠPORTNE DVORANE

V petek, 25. septembra 2020, je potekalo uradno odprtje prostorov večnamenske športne dvorane. Kljub razmeram, ki so narekovale z druženjem in razdaljo omejeno odprtje, želimo in verjamemo, da bo desetletni žirovski projekt dosegel svoj namen, o katerem je v svojem govoru povedal župan, mag. Janez Žakelj. Svoje misli sta strnila tudi projektni vodja, g. Iztok Čančula, in predstavnik izvajalca gradnje, g. Miha Brlan. Program je povezovala Karmen Strel, za glasbene vložke pa je poskrbel MoPZ Alpina pod vodstvom Andreja Žaklja, ki so v sklepu zapeli pesem Čas … bo zacelil svet. Bil pa je tudi čas za en krog po novih prostorih športne dvorane in prizidka k OŠ Žiri.