Devetošolec Črt Gaber nagrajenec stripovskega natečaja

Na natečaju Gozd in podnebne spremembe, ki ga je organiziral Gozdarski inštitut Slovenije v okviru projekta LIFE IP CARE4CLIMATE – SAMO1PLANET, je žirija izmed več kot 400 stripov Črtovega uvrstila med najboljše. V kategoriji tretje triade je njegov strip osvojil 3. mesto. Črtu iskreno čestitamo, več o natečaju in nagrajencih si lahko preberete na povezavi. Vsi sodelujoči stripi naših učencev bodo objavljeni v drugi številki letošnjih Iskric.

Festival otroške poezije Rima raja

Mak Kopač, učenec 4. b razreda, se je z avtorsko pesmijo Pesnik udeležil festivala otroške poezije Rima raja. Njegova pesem je bila med 430 poslanimi pesmimi iz 64 šol, izbrana med 15 najboljših. Mak, iskrene čestitke za dosežen uspeh. Objavljamo tudi pesem, ki je nastala izpod njegovega peresa:

Pesnik

Pesem je težko pisati,

saj moraš rime iskati,

če pa rimo dobiš,

se lahko veseliš.

Čeprav je rimo včasih težko dobiti,

se moraš potruditi,

malo truda vložiti,

in sive celice vklopiti.

Če pa starši ne pomagajo ti,

potem že pravi pesnik si,

čim daljšo pesem sam napišeš,

bolj olajšan boš, ko zadnjo piko narišeš.

Filip Janša prejel srebrno priznanje

Učenec 4. razreda, Filip Janša, je na državnem likovnem otroškem natečaju z naslovom Drevo osvojil srebrno priznanje.

Na likovni natečaj se je prijavilo 124 osnovnih šol, strokovna komisija pa je prejela kar 1433 likovnih del, izmed katerih je izbrala le 97 del, ki so bila razstavljena in nagrajena.

V svoji kategoriji je bil likovni izdelek učenca Filipa eden izmed 8 posameznih pohvaljenih del, ki je prejel srebrno nagrado.

Za ta izjemen uspeh Filipu iskreno čestitamo!

Čas, ki ga ne smemo pozabiti

Na podlagi nagradnega razpisa za natečaj Čas, ki ga ne smemo pozabiti je Društvo KO ZB NOB Žiri nagradilo učence, ki so napisali najboljši spis ali pesem ali narisali najboljšo risbo. Učenci 8. in 9. razreda so bili v svojih sestavkih, teh je bilo  83, kritični in ponosni na del slovenske zgodovine; razmišljali so o dogodkih, ki so se dogajali v Žireh v času druge svetovne vojne, in sicer o umiku okupatorja iz Žirov, 23. 10. 1943. Učenci so pri pisanju upoštevali zgodovinska dejstva, predstavljena pri pouku, vprašali svoje sorodnike, znance, ki jim bi znali povedati več. V 8. razredih sta prvo mesto med literarnimi prispevki zasedla Jona Kristan in Vid Kokalj, najboljši strip je izdelal David Šparovec, med devetošolci pa sta si prvo mesto prislužili Kristina Cankar (v dveh kategorijah) in Lana Mlinar. Vsi prvouvrščeni so prejeli spominsko priznanje, majico in denarno nagrado, njim pa so se s priznanji in spominskimi majicami pridružili še drugo- in tretjeuvrščeni: Patricija Bobnar, Maks Kosmač, Ajda Peternelj, Maks Novak, Anja Razingar, Zala Mali, Črt Gaber in Terezija Praznik.

Najlepše pismo iz Slovenije gre na mednarodno tekmovanje ravno iz Žirov

Z velikim veseljem sporočamo, da je bilo na natečaju Pošte Slovenije za najlepše pismo izbrano prav to, ki ga je napisala naša učenka Kristina Cankar.

Na spletnih straneh Pošte Slovenije je objavljenih nekaj najboljših pisem udeleženk/udeležencev natečaja Svetovne poštne zveze, med njimi tudi Kristinino zmagovalno pismo:

Pošta Slovenije | Natečaj SPZ (posta.si)

Pošta Slovenije | Slovenski natečaj za najlepše pismo 2023 (posta.si)

USTVARJALNO PISANJE V ANGLEŠKEM JEZIKU

Tudi letos so se učenci naši šole izkazali v pisanju literarnih prispevkov v angleškem jeziku v okviru literarnega natečaja Bodi pisatelj v organizaciji Pionirskega doma v Ljubljani.

V četrtek, 11. maja, smo se z učenci udeležili zaključne prireditve v Festivalni dvorani, kjer so podelili priznanja najboljšim literatom.

Priznanje za najboljše osnovnošolsko prozno delo v angleškem jeziku je po izboru žirije prejela učenka MIJA NOVAK za svojo zgodbo z naslovom CAMPING.

Priznanje za najboljše osnovnošolsko pesniško delo v angleškem jeziku prejmeta SARA DERONJA za svojo pesem SMILE in LANA BOGATAJ za pesem SUPPORT.

NEJA PETERNEL  je za dramsko besedilo v angleškem jeziku po izboru žirije prejela POSEBNO OMEMBO in pohvalo za odlično znanje angleščine.

CONGRATULATIONS!

Mentorici Betka Pišlar in Sabina Kramer